Rodzicielstwo
Uczyć się > Literatura

Rodzicielstwo


Wprowadzenie

Zespół limfoproliferacyjny sprzężony z chromosomem X (ang. X-Linked Lymphoproliferative Syndrome – XLP) to rzadka, dziedziczna choroba, która jest przekazywana z pokolenie na pokolenie. Notuje się jednak przypadki XLP u osób bez historii zachorowań w rodzinie.

Celem tej ulotki jest wyjaśnienie prawdopodobieństwa przekazywania XLP przez chore osoby kolejnym pokoleniom.


Kobiety nosicielki XLP

Pytanie: Moja córka jest nosicielką XLP. Jakie jest prawdopodobieństwo, że jej dziecko zachoruje na XLP?

Odpowiedź: Jeśli Pani córka będzie miała dzieci z partnerem, który nie jest dziedzicznie obciążony XLP, to:

W przypadku każdej ciąży istnieje 1 szansa na 4, że będą mieli:

Podsumowanie.

W przypadku kobiet nosicielek XLP istnieje 50% prawdopodobieństwo, że będą miały dziecko z XLP. Istnieje 25% prawdopodobieństwo urodzenia chłopca chorego na XLP i 25% prawdopodobieństwo urodzenia dziewczynki, która będzie nosicielką.


Chłopcy dotknięci XLP

Pytanie: Mój syn ma XLP. Jakie jest prawdopodobieństwo, że jego dzieci będą chore?

Odpowiedź: Uderzającą osobliwością chorób związanych z chromosomem X jest to, że ojcowie nie mogą przekazać cech sprzężonych z chromosomem X swoim synom. Nie istnieje przenoszenie choroby z ojca na syna.

Jeśli Pani syn będzie miał dzieci z partnerką, która nie jest nosicielką XLP, to:

Mężczyzna cierpiący na XLP, u którego zastosowano przeszczep szpiku kostnego jako kurację przeciw XLP może jednak - w wyniku chemioterapii – być bezpłodny. Należy zwrócić się do swojego lekarza, który może zlecić przeprowadzenie testów płodności.


Testy genetyczne

Dzięki ostatnim postępom w naukach medycznych istnieje obecnie możliwość przeprowadzenia testów na XLP przed zajściem w ciążę. Preimplantacyjny test genetyczny to proces, z którym związane jest badanie mapy genetycznej embrionów powołanych do życia za pomocą technik rozrodu wspomaganego medycznie (ART), jak zapłodnienie in vitro (IVF), oraz wybór określonych, niezaatakowanych przez XLP zarodków i wprowadzenie ich do układu rozrodczego kobiety przed początkiem ciąży.


Przypisy

Opublikowano w kwietniu 2010.

ZASTRZEŻENIE

Powyższe informacje podano tutaj wyłącznie w celach poznawczych i nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Informacji tutaj przedstawionych nie należy pożytkować do stawiania diagnozy ani leczenia choroby lub zaburzeń zdrowotnych. Nie jest to substytut profesjonalnej opieki lekarskiej.


Pobierz PDF
XLP Research Trust - Rodzicielstwo
XLPRT-Having-Children-PL-Apr-10.pdf